Print Page   |   Sign In   |   Create Profile
Annual Conference Program Details
Share |

2018 Technical Program
(program subject to minor changes; please check back prior to the Conference)

WEDNESDAY
SEPTEMBER 19, 2018
 General Session and Vendor Exhibits
 Continental Breakfast
8:00 - 8:30 am

Opening and Welcome, David Brown, MN AWWA Chair

Philanthropic Committee Update: Jim Hauth, Committee Chair

Welcome from AWWA Visiting Representative

 8:30 - 10:00 am Keynote Presentation: "Eyewitness to Climate Change" - Will Steger
 
10:00 am - 3:30 pm Vendor Exhibition (Lunch is provided in the Exhibition Hall)
Competitions (to be confirmed)
10:30 am   Pipe Tapping
10:30 am   Hydrant Hysteria
11:00 am   "Best in Glass" prelims
1:00 pm     Meter Madness
2:00 pm     "Best in Glass" finals
Committee Meetings (to be confirmed)
11:00 am Water Utility Council (Room 202)
2:00 pm   Philanthropic Committee (Room 202)
3:00 pm   Research Committee (Room 202)
3:00 pm   Scholarship Committee (Main Registration Hallway)
3:00 pm   Membership Committee (Main Registration Hallway)
 4:30 pm - 7:00 pm MAC Social - The Sports Garden, 425 S Lake Avenue, Duluth, MN 55802
   
THURSDAY SEPTEMBER 20, 2018

Operations & Maintenance Track

 

Research Track

Case Studies Track

System Business Solutions Track

 Continental Breakfast
8:00 - 8:45 am

Corrosion Control: Marty Iozzo, General Corrosion Control

Zero Liquid Discharge (ZLD) Reverse Osmosis and the Cost of Managing the Concentrate in MN: Dr. Adrian T. Hanson,
UMD

Kilowatts & Clean Water: A Renewable Energy Utility:  Patrick Shea & Tracy Hodel, St. Cloud Public Utilities

Rehabilitation of Water Pipes, Analytical Approaches from Basic to Advanced: Annie Vanrenterghem Raven, Ph.D., Infraplan

8:45 - 9:30 am

Strike While the Iron is Hot - Adding Rehabilitation to Reactive Replacement: Pete Pfister, City of Minneapolis & Michael Mitchell, CDM Smith

PFAS 101: What are they? How did they get here?  What can we do about it? - Ward Swanson, Barr Engineering

Mankato Water Feasibility Study: Christopher Larson, SEH

Using Condition Assessment Data to More Efficiently Manage Your Pipelines: Steve Bruskiewicz, Pure Technologies

9:30 - 9:45 am Break
9:45 - 10:30 am

Cutting Edge Solutions for Operations Maintenance: Brent Massmann

Solutions for PFCs in Groundwater: Steve Nelson B&M

Improving Water Delivery with a Circulation Pump Station: David Sapp, Brown and Caldwell

Organization & Location in Your Water System with GIS Mapping Technology: Angela Hauge, Elk River Municipal Utilities

10:30 - 11:15 am

Well Construction and Repair: David Traut, Traut Well

Tools for Risk Communicating About Drinking Water Contaminants: Anna Arkin and Katie Nyquist, MDH

1,000 Miles of Main: Assessing hydraulic consequence of failure: Yigliola Lorang, City of Minneapolis Public Works WTDS

Model Magic!: Seth Peterson and Mitchell Swanson, Bolton & Menk

 
11:15 am - 1:00 pm

Lunch,  Annual Business Meeting &

Election Results

1:00 - 1:45 pm

Iron & Manganese Removal Methods: John Thom, SEH

Assessment of Groundwater Supplies in Minnesota for Bacterial Contamination: Dr. Ray Hozalski, UM

City of Blaine, MN Water System: from Failure to Resiliency: Michelle Stockness, Barr Engineering

Beginning customer conversations with leak alerts, Michelle Camp WaterSmart Software: Mark Maloney, City of Shoreview

1:45 - 2:30 pm

Simple Things you can do to Optimize Process at Your Treatment Plant: Eric Volk, Elk River Water

Collection System to Tap: Direct Potable Reuse Resiliency: Patti Craddock, SEH

Rebuilding Filters and Converting to Activated Carbon at Minneapolis: Dale Folen, Minneapolis Water Works

RPU's Data Driven Approach for a Water Main Renewal and Replacement Program: Douglas Klamerus, Rochester Public Utilities; Derek Gardels, HDR
2:30 - 2:45 pm  Break
2:45 - 3:30 pm

Using SCADA for Control and Troubleshooting Treatment: Steve Gilberg, City of Eagan

Chemical, Physical, and Biological Impacts of Ammonia in MN Drinking Water: Steve Nelson, B&M

Cottage Grove Interim Treatment Facilities For PFC Contamination: Ryan Capelle, Stantec

Asset Management At Work Your State and City!: Brad Henry, Russ Mathys and Carol Kaszynski, U of M, City of Eagan, City of Bloomington

 3:30 - 4:15 pm Elk River Utilities relocates WM using trenchless technology on TH 10: Dave Hutton and Jen Schumann, Elk River Municipal Utilities

Understand Ozonation and high pH Ozonation to mitigate taste and odor issue: Qigang Chang, AE2S

Water Hammer - We All Have a Role in Ensuring Piping System Protection: Christopher Harrington, HR Green

Real-Time Operations Management Using GIS: Allison Wheeler and Andrew Ohrt, Arcadis

Committee Meetings:
4:30 - 5:30 pm  YP Committee Meeting (Green Mill Restaurant - 340 S Lake Ave, Duluth, MN 55802)
4:15 - 6:00 pm Free Time 
6:00 - 6:30 pm MN AWWA Appreciation Night Meet and Greet with Hors d'Oeuvres: DECC - Harbor Side Ballroom
6:30 - 8:00 pm MN AWWA Appreciation Night Dinner & Awards Presentation: DECC - Harbor Side Ballroom
8:30 - 10:00 pm 

MN AWWA Team Trivia Contest:

 The Sports Garden, 425 S Lake Ave, Duluth, MN 55802

 

FRIDAY SEPTEMBER 21, 2018

Technical Sessions

  Continental Breakfast
8:30 - 9:15 am Results of the 1st Statewide Water Conservation Report - Carmelita Nelson MnDNR
9:15 - 9:45 am Water Supply Planning: Challenges and Opportunities - Dan Miller, MnDNR
9:45 - 10:15 am 3M Natural Resource Damage Settlement - Kirk Koudelka, MPCA
10:15 - 10:30 am  Break
10:30 - 11:30 am

Understanding Minnesota's Changing Climatology - Dr. Ken Blumenfeld, U of M

11:30 am - 12:30 pm Farewell Lunch for all Attendees

 

Membership Software Powered by YourMembership  ::  Legal